Par latvisku mākslu!

Visdrūmākajā bezcerības brīdī, kad mūsu tautas iznīcība šķiet neizbēgama, kad tiek izvarota mūsu tautas sirdsapziņa un latviskums no mūsu dvēselēm tiek izdedzināts ar nokaitētu dzelzi, šajā brīdī es jūtu, ka nedrīkstu palikt kluss, es jūtu, ka man jāmostas un jāmodina mana tauta. Es ceļos, lai uzdotu jautājumu par mākslas latviskumu.

Kā ļauna sērga pa visas pasaules mākslas galerijām izplatās Maļeviča melnie kvadrāti. Pieprasījumu izvietot melnos kvadrātus ir saņēmis arī mūsu nabaga Latvijas nacionālais mākslas muzejs. Kam ir izdevīga latvju vecmeistaru gleznoto kvadrātu aizstāšana ar Maļeviča melnajiem kvadrātiem? Kādēļ Latvijā tradicionālo sociālo reālismu aizstāj mums svešs sirreālisms? Mūsu latviešu kvadrāti nav ne melni, ne kantaini. Īstam latvju kvadrātam ir osiņa. Latvijā ražotie kvadrāti ir daudz garšīgāki un veselīgāki, tie nav ģenētiski modificēti un nesatur glutēnu. (Taču var saturēt laktozi.) Nabaga Latvijas nacionālā mākslas muzeja galvenais mākslas degustators ir izmisumā: šodien ielaidīsim desmit melnos kvadrātus, rīt vēl divus dučus, pēc nedēļas no latvju vecmeistaru darbiem, tradicionālajiem kvadrātiem bērzu birztalās, vairs nebūs ne miņas. Žīdrmasoņi iznīcina mūsu tautas garamantas!

Latvju numerologi ar jaunākajām numeroloģijas metodēm (kvadrātsakni) pierādījuši, ka Maļevičs savu melno kvadrātu uzgleznoja speciāli ar mērķi kaitēt Latvijai. Kāpēc Maļevičs tik ļoti nemīlēja Latviju? Tāpēc, ka viņš bija slikts cilvēks! Drīz pēc Maskavas mākslas skolas pabeigšanas jaunais Maļevičs devās uz Rīgu stažēties latviešu tautas lepnumā – gumijas izstrādājumu rūpnīcā Sarkanais Kvadrāts. Viņš nemeklēja vieglumu, tādēļ pieprasīja viņu nozīmēt pašā smagākajā un bīstamākajā darbā – pie gumijas zābaku ražošanas konveijera. Maļeviča maiņas vecākais bija stahanovietis un Latvijas PSR nopelniem bagātais konveijera mākslinieks Jānis Niedre. Sākumā viss ritēja gludi, Maļevičs strādāja par metinātāju, kā arī piestrādāja par sanitāru, pārsienot ievainotos. Likās jau, ka prēmija un Darba Sarkanā Karoga ordenis ir rokā. Taču tad ambiciozajam Maļevičam radās vēlme nākt klajā ar racionalizācijas priekšlikumiem. “Biedri Niedre, kādēļ mēs ražojam tikai baltus gumijas zābakus? Tie ātri nosmērējas ar dubļiem un netīrumi uz balta uzreiz ir redzami. Varbūt ražojam melnus?” Jānis Niedre bija šokā par šādu piedāvājumu. “Jums pašam ir netīra dvēsele, biedri Maļevič! Kurš nelietis kāpj ar zābakiem dubļos? Zābakus inteliģenti cilvēki glabā sekcijās aiz stikla. Jūs minat dubļos mūsu tradīcijas, mūsu kultūru, atbalstāt masveida slepkavības un izvarošanas! Jums nav vietas pie mana konveijera!” Maļevičs tika ar kaunu padzīts no rūpnīcas Sarkanais Kvadrāts un asti starp kājām atgriezās Maskavā. Viņa atriebe latviešiem bija tūlītēja un nežēlīga – latviešu tautas garīguma simbols – rūpnīca Sarkanais Kvadrāts tika nežēlīgi izņirgāta Maļeviča gleznā “Melnais kvadrāts”.

melnaiskvadrats

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s